Uutesse kõrgustesse Agrifac Condoriga!

29.11.2018

 

Selle aasta kevadel sai Karinu PM OÜ kätte uue Agrifac Condor iseliikuva taimekaitsepritsi. Pritsil on  28-meetrine poom, 5000-liitrine veepaak ja Iveco 210 kW/285 hj mootor.

Masina unikaalne varustus

Agrifac Condor on innovatiivseim põllumajanduslik iseliikuv taimekaitseprits maailmas. Selle StabiloPlus alusvanker on välja töötatud Agrifac´ tehase enda poolt juba 1986. aastal ja on disainitud spetsiaalselt iseliikuva taimekaitsepritsi tarbeks. StabiloPlus õhkvedrustusega alusraam kindlustab võrdse kaalujaotuse igale rattale ka paagi tühjenedes.

Agrifac´ tehases käib pidev arendustöö optimeerimaks taimekaitsevahendite kasutamist. Näiteks  AiCPlus kaamerasüsteem on võimeline tuvastama individuaalseid umbrohtusid, haiguslaike või kahjustusega põllualasid, kuhu läbi PWM meetodil juhitavate pihustite (pihusti avaneb/sulgeb kuni 100 korda sekundis) doseeritakse täpne vajaminev kogus vedelikku. Samuti võimaldab see lahendus põlluäärtes ja otstes ringi keerates kogu poomi ulatuses võrdset doseerimist.

Hollandis, Steenwijk´is eelmise aasta lõpus valminud uues 14,000 m² tehases on võimalik katsetada kuni 80 meetri laiuseid poome ja toodang ulatub 250 taimekaitsepritsini aastas. Agrifac on viimastel aastatel oma turgu laiendanud Austraaliasse ja Põhja-Ameerikasse.

Karinu PM masin omab unikaalset HighTechAir Plus pihustisüsteemi, mis võimaldab alati valida  sobiva piisa suuruse ja pritsimissurve vastavalt ilmastikuoludele ja saagile  - see süsteem säästab aega ja taimekaitsevahendeid.  Lisana on olemas Droplet Control, mis juhib piisa suurust täisautomaatselt sõltuvalt sõidukiirusest. Samasuguse süsteemiga poomi on kasutanud oma saagi pritsimisel uusmeremaalane Eric Watson, kellele kuulub talinisu saagikuse maailmarekord 16,791 t/ha.

Tugevam HD veermik lubab muretult ka raskeid vedelväetiseid pritsida ning haakekonks võimaldab kuni 18-tonnise täismassiga õhkpiduritega järelhaagist vedada. LED tulede lisapakett ja sinised poomile suunatud laternad olid möödunud suve silmas pidades enam kui õige valik, sest kuuma ilma tõttu tuli palju tööd öisel ajal teha.


Karinu PM OÜ juhatuse esimees Erkki Freibach jagab oma kogemust
 

Miks otsustati just selle masina kasuks?

„Praeguseks oleme pritsinud pisut üle 5500 hektari. Olin seda pritsi kiibitsenud juba 5 aastat. Olin läbi Dotnuva Balticu tutvunud tehase personaliga ja käinud ka tehases ekskursioonil. Samuti olin omal käel käinud Inglismaal ühe taluniku juures taolise pritsiga tutvumas.
Eelmist pritsi soovisin välja vahetada tegelikult juba aastaid. Järelveetava pritsi puhul häiris mind kõige rohkem see, et kurvis keerates tegi traktor neli rattajälge. Hullemaks tegi aga loo see, et meie vanal pritsil ei töötanud ka tiisli pööramise süsteem ning tulemuseks oli kuus rattajälge kurvis. Kui tuli pritsida teravilja pea loomise- või rapsi õitsemise faasis ja kui mõnes põllunurgas oli mitu pööret lähestikku, siis masina taha ei soovinud enam vaadata, sest mahasõidetud taimede hulk oli kohutav. Seepärast saigi pilk pööratud iseliikuva pritsi poole,“ põhjendab masina ostu Erkki Freibach.


Unikaalne ja säästlik HTA pihustisüsteem

Kuna meie ettevõttes oli senini kasutuses selline prits, millega sai pritsida väikese vee kogusega 60-80 l/ha, siis olime harjunud olukorraga, kus ühe pritsitäiega sai pritsida peaaegu 40 ha. Uue pritsi soetamisel ei tahtnud ma kindlasti teha järeleandmisi tootlikkuse osas. Praegusele pritsile valisin HTA poomi, millega saan vedeliku hulka kabiinist valida 80 l/ha kuni 400 l/ha, sealjuures ühtki pihustit ringi keerata ei tule. Samuti on võimalik valida soovitud piisa suurus, mida siis masin automaatselt säilitab hoolimata sõidukiiruse muutustest. Tava vedelikpihustite puhul on optimaalne piisasuurus arvestatud vaid optimaalsele sõidukiirusele. HTA aga säilitab tänu erilise konstruktsiooniga pihustile õige piisa suuruse igasuguse liikumiskiiruse puhul, kus vedeliku ja surveõhu kombinatsioonile aitab arvuti hoida alati ühtlast piisa suurust. Lisaks aitab pihustist tulev suruõhk suruda pritsitava vedeliku paremini alla, mis vähendab oluliselt tuuletriivi ja on vajalik just tuulisemate ilmadega. Pritsides kasutame enamasti veekogust 100 l/ha ja kasutame võimalikult väikest piiska, see aitab ka väikse veekogusega taimelehed piisavalt ära katta. Selliselt majandades tuleb tundma õppida kemikaalide iseärasusi, et ei tekiks lehtedele kõrvetusi. Enamasti saame pritsida ühe paagitäiega 50 ha. 10 h tööpäeva jooksul pritsime keskmiselt 250 ha. Tuule tõustes oleme sunnitud piiska suurendama ja vajadusel veekogust tõstma. Samuti oleme kasutanud suuremat veekogust mullapreparaatide puhul ja olukordades, kus tuleb ühte segusse lisada mitmeid tugevatoimelisi preparaate korraga.


Stabiilne ja hea manööverdusvõimega masin

Masina positiivsetest külgedest märgiksin kindlasti ära veel, et masin on põllul sõites väga stabiilne tänu oma omapärasele alusvankrile, kus masin on justkui balanssiiri keskel. Standardvarustuses on ka masina rööpme laiuse reguleerimine, mis on meile kasuks tulnud maisi pritsimisel. Masina kliirens on 125 cm, mis on väga hea rapsi viimaste pritsimiste puhul, kus taimede mahasõitmine on minimaalne.

Automaatne poomi hoidmise süsteem

Lisavarustusena ostsin masinale automaatse poomi kõrguse hoidmise süsteemi, kus poom hoiab end ise maapinnast või taimikust kindlal kõrgusel. Kõrgust saab pulti sentimeetrise täpsusega ise sisestada. Lisaks sai soetatud ka kõikvõimalikud LED-tuled, et oleks võimalik ka öösel mugavalt töötada, seda nii mesilaste säästmiseks kui põuakahjustuste vältimiseks. Kohalikele inimestele on tuttav vaatepilt, kus pilkases pimeduses meie prits särab põllu keskel nagu juudi jõulupuu. Loomulikult on pritsil peal ka automaatne sektsioonide juhtimise süsteem.


Sel hooajal meil suuremaid tehnilisi probleeme pole juhtunud peale selle, et kütusepaagi kork kadus ära. Selle saime varuosana kenasti tellitud, seega varuosade tellimustele etteheiteid ei ole. Masina endaga oleme väga rahul ja julgen soovitada seda ka teistele põllumeestele.

Küsi nõu spetsialistilt?

  1. Valige lähim filiaal.
  2. Võtke ühendust halduriga või jätke oma kontaktid.
Dotnuva

dotnuvabaltic.ee veebisait kasutab nelja peamist tüüpi küpsiseid.

Sirvimist jätkates nõustute vajalike küpsistega. Võite nõustuda ka teiste küpsiste kasutamisega.

Üksikasjad küpsiste ja nende kasutamise kohta