Case IH rootorkombain mahepõllumajanduses

13.01.2022

Põllumehe mured on ajas muutuvad. Kord muretseme toetuste pärast, siis teeb ilm vingerpusse või veab tehnika alt. Sama lugu on rõõmudega, ainult, et need spektrid, olenemata aastaajast, on põllumehel ikka meeltmööda.

Mahetalu peremees Toomas Truup  on esimest põlve põldnik, kes koos vennaga seitsmendat hooaega põllumajandusega tegelenud. „Huvi põllumajanduse vastu tekkis ilmselt siis, kui pärast keskkooli, 2009. aastal, Austraalias töötasin. Seal olid meeletult suured põllud ja võimsad masinad, millega oli huvitav töötada. Koju naastes sai õppima mindud Eesti Maaülikooli ja peal lõpetamist otsustasime vennaga koos, et alustame ise põllumajandusega,“ meenutab põllumehe karjääri algust Truup.  Kohe sai otsustatud, et tegutsetakse mahedalt ning ainult taimedega. „Kauplesime isa käest 14 hektarit põllumaad oma kasutusse ning hakkasime pihta. Kui keeruline see ikka olla saab.“

Üsna pea selgus, et murede ja rõõmude nimekiri muutub ja täieneb pidevalt. Algusaastatel oli peamiseks mureks maaressursi vähesus ja vajaliku tehnika puudumine. Hiljem sai määravaks aga ajaressurss. „Väga umbrohtunud maheherne koristus. Foto: Toomas TruupOleme oma maheettevõttes taimekasvatuskvaliteeti tõstnud ning mahetootmise puhul tähendab see eelkõige suuremat töömahtu olukorras, kus tööde ajastamine peab olema väga täpne. Seega tuleb ikka ette ajaga võidujooksmist. Kui põllud on ilusad ning saagikus ja tööde tegemise aeg vastab planeeritule, on töötegemise rõõm ikka suur,“ selgitas põllumees. Lisades, et kõige muu hulgas on väga oluline töökindel tehnikapark

Kohalik põllumees on huvitatud uuendustest ja muutub üha nõudlikumaks põllumajandustehnika osas. Siinkohas on oluline, et tehnika töökindlus oleks tagatud nii kuivades kui märgades tingimustes. „Meie hea koostööpartner on Dotnuva Baltic. Oleme neilt ostnud lisaks väiksematele seadmetele ka uue Case’i rootorkombaini, kuna see sobib väga hästi mahepõllumajandusse,“ märkis Truup.

Legend, et Euroopa märgades tingimustes ei saa rootorkombainid hakkama, on väär.

Case IH ühe rootoriga süsteem sobib levinumate kultuuride koristamiseks nii kuivades kui märgades tingimustes, kuid plusse on teisigi.

„Meil on sõltumata pingutusest igal hooajal põlde, mille umbrohtumus on väga suur. Rootorkombain suudab sellist rohelist massi äärmise kergusega käidelda ning selle seest kõik terad ilusti välja separeerida, ka kõrgel töökiirusel. Kõrge tootlikkus on väga tähtis, kuna ilmastik on koristusperioodil heitlik ning sobiva ilma puhul peab kombain olema maksimaalselt kiire, et saaki kvaliteetsena koristada,“ räägib rootorkombaini kasutajamugavusest Truup. 

Murevabalt saab koristada peale teravilja veel teisi kultuure, näiteks kanep ja tatar. Kuna rootorkombaini sisemuses on väga vähe liikuvaid detaile, on vähem kohti kuhu kanepikiud saab ennast ümber mässida. „Rootorkombaini puhul meeldib meile veel see, et rootoris terad hõõrutakse, mitte ei peksta viljapeast lahti, mille tulemusena on tera kvaliteet parem“.

On teada tõde, et ajahambale vastupidavad masinad pakuvad suuremat tootlikkust, väiksemaid kadusid, lühemat hooldusaega ning see kõik aitab kaasa koristuskiirusele ja äri kasumlikkusele.

Foto: Toomas Truup Väga umbrohtunud maheherne koristus.

Käesoleval aastal tähistab Axial-Flow oma 45.aastapäeva!


Täpsem info CASE IH kombainide kohta on leitav SIIT.
 

Küsi nõu spetsialistilt?

  1. Valige lähim filiaal.
  2. Võtke ühendust halduriga või jätke oma kontaktid.
Dotnuva

dotnuvabaltic.ee veebisait kasutab nelja peamist tüüpi küpsiseid.

Sirvimist jätkates nõustute vajalike küpsistega. Võite nõustuda ka teiste küpsiste kasutamisega.

Üksikasjad küpsiste ja nende kasutamise kohta