Rootorkombainid õigustavad end Eesti niisketes oludes

25.04.2018

Case IH on tootnud rootor- ehk peksutrumliga kombaine juba enam kui 40 aastat, sest esimene selline masin – Axial-Flow 1400 – veeres Ameerika Ühendriikides asuvalt tootmisliinilt maha 1977. aastal. Selliste kombainide põhitrumpideks on nende suur tootlikkus, lihtne konstruktsioon ja koristatava materjali õrnem käitlemine. Analoogset tööpõhimõtet kasutavad masinad on ilmunud järk-järgult ka konkurentide mudelivalikusse. Rootorkombainide kasvav populaarsus tõestab, et valitud suund on õige ja tootja ei väsi neid täiustamast, sest pea igaks hooajaks tullakse välja oluliste uuendustega.

Teooria…

Case IH ühe rootoriga süsteem sobib levinumate kultuuride koristamiseks nii kuivades kui märgades tingimustes. Axial-Flow kombainide juures on juba aastaid kasutusel ST-rootor, mis on välja töötatud Euroopa koristustingimusi silmas pidades. Rootori ehk aksiaaltrumliga kombainides saadakse koristatav materjal kätte hõõrdumise, mitte mehaaniliste löökide tagajärjel ja seetõttu on saak vähem kahjustatud ja parema kvaliteediga. Eestis ja välismaal läbi viidud katsed on näidanud, et rootorkombainide korral jääb purustatud terade osakaal vahemikku 0,1- 0,5% koristatavast, samal ajal kui klahv- ja hübriidkombainidel on see 1,5% või enamgi. Samuti sai kinnitust seegi, et rootorkombainidega koristatud seemneviljal on hiljem ette näidata oluliselt suurem idanevus. See võib olla isegi 90% parem viljast, mis on koristatud kombainiga, mille peksutrummel on paigutatud ristiasendisse.

… ja praktika

Palusime enda kogemusi jagada kahel rootorkombaini kasutajal ja esimesena vastab Romet Rässa, kelle hoole all olevatele põldudele jõudis MacDoni heedriga varustatud Axial-Flow 9240 mulluse kooliaasta alguses, et asuda tööle kõige kriitilisemates kohtades. „Klahvkombainide müüjad on mulle alati rääkinud, et rootorkombainid ei saa hästi hakkama märgades tingimustes, ent tegelikkus tõestas vastupidist. Eelmisel aastal uba praktiliselt valmis ei saanudki ja seepärast pidime me koristama märga massi, kuid masina töös ei esinenud mingeid ummistusi ega muid tõrkeid. Viljaga oli sarnane lugu, sest tänu ilmastikule oli koristatava niiskussisaldus minimaalselt 25%, aga sellest hoolimata töötas masin eeskujulikult“, nentis Romet vastates „Õige otsus oli ka roomikute soetamine, sest lisaks väikemale tallamisele on selline masin oluliselt stabiilsem. Lisaks saab kiita masina lihtne puhastamine, sest vajalikesse kohtadesse pääseb kiiresti ligi“.

Sarnased kogemused on ka Tõrvaaugu mahetalus tatart kasvataval Janek Kuusikul, kelle sõnul tasus uue kombaini soetamine ära ainuüksi kadusid silmas pidades. „Kui varasematel aastatel oli tatra saagikuseks 900-1200 kg hektari kohta, siis mullu kujunes selleks 1500 kg hektarilt ja seda hoolimata väga kehvadest koristustingimustest. Tänu rootori madalatele pööretele jäävad terad vigastamata, need hõõrutakse ilusti lahti ja teri ei jää nii palju varte külge, kui tavalise kombaini korral“, ütles Axial-Flow 5140 vastne omanik. Tänu kompressori olemasolule ja heale ligipääsule tööorganitele polevat kombaini puhastamises midagi keerulist. „Kombainil on vaikne kabiin ja lisaks on heedri ühendamine tehtud väga mugavaks, sest kõik ühendused asuvad koos ühes kohas“.

Küsi nõu spetsialistilt?

  1. Valige lähim filiaal.
  2. Võtke ühendust halduriga või jätke oma kontaktid.
Dotnuva

dotnuvabaltic.ee veebisait kasutab nelja peamist tüüpi küpsiseid.

Sirvimist jätkates nõustute vajalike küpsistega. Võite nõustuda ka teiste küpsiste kasutamisega.

Üksikasjad küpsiste ja nende kasutamise kohta